Pancreasnetværkets bestyrelse

Bestyrelsen

Formand

Poul Ejby Rasmussen
formand@pancreasnetvaerket.dk

Patient.
Whipple-opereret for kræft i tolvfingertarmen på Herlev Hospital i 2009.


Bestyrelsen

Næstformand

Sven Warncke Petersen
naestformand@pancreasnetvaerket.dk

Pårørende.
Gift med Karin Ringgaard Petersen, anæstesisygeplejerske, siden 1986


Bestyrelsen

Sekretær

Ellen Kristine Gram
sekretaer@pancreasnetvaerket.dk

Patient.
Total pankreatektomi på Rigshospitalet i 2013.


Bestyrelsen

Kasserer

Jens Andersen
kasserer@pancreasnetvaerket.dk

Pårørende.
Hustru total pankreatektomi på Rigshospitalet i 2013.


Bestyrelsen

Bestyrelsesmedlem

Christian Nielsen
christian@pancreasnetvaerket.dk

Pårørende.
Hustru diagnostiseret 2018.


Bestyrelsen

Bestyrelsesmedlem

David Andersen
david@pancreasnetvaerket.dk

Patient.
Total pankreatektomi 2015.


Bestyrelsen

Bestyrelsesmedlem

Karin Ringgaard Petersen
karin@pancreasnetvaerket.dk

Patient.
Diagnose: Lokal avanceret pancreascancer 2014.
Forsøgt opereret på Aarhus Universitetshospital uden held 2015.
Nano knife på Aalborg Universitetshospital 2015.
Opereret på Rigshospitalet med karkirurgi pga. cancer indvolvering 2016.


Bestyrelsen

Bestyrelsesmedlem

Mischa Meyer
mischa@pancreasnetvaerket.dk

Pårørende.
Min mor gik bort i 2019 efter 2 års
sygdomsforløb.


Bestyrelsen

Bestyrelsesmedlem

Martin Gottlob
martin@pancreasnetvaerket.dk

Patient.
Total pancreatektomi på Rigshospitalet i 2016.


Bestyrelsen

Suppleant

Marian Linco Jensen
marian@pancreasnetvaerket.dk

Patient.
Whipple-opereret for kræft i Papilla Vateri på Odense Universitetshospital i 2018.
Efterfølgende gigant brok - operation 2020.


Suppleant

Marianne Jochumsen